Israël verdedigt zicht: Operatie Rising Lion – Nieuwsoverzicht 16 juni

Het moment waarop de studio van de Iraanse staatszender IRIB wordt getroffen door een Israëlische luchtaanval - Screenshot X
Het moment waarop de studio van de Iraanse staatszender IRIB wordt getroffen door een Israëlische luchtaanval - Screenshot X

18.00 – De belangrijkste ontwikkelingen in de strijd tussen Israël en Iran van de afgelopen nacht, ochtend en middag:

— Het aantal gedode Israëli’s als gevolg van de Iraanse terreurbombardementen op burgerdoelen in de Joodse staat is opgelopen tot 27. Vannacht kwamen vier personen om het leven in Petah Tikva, drie in Haifa en een in Bnei Brak. Bijna driehonderd Israëli’s moesten in ziekenhuizen verzorgd of opgenomen worden. De toestand van een van hen wordt als kritiek omschreven. Opvallend is dat westerse demonstranten, academici en politici die protesteren tegen de oorlog in Gaza geen enkele moeite lijken te hebben met het feit dat Iran specifiek woonwijken zonder militaire functie onder vuur neemt, terwijl Israël in zowel Gaza als Iran probeert zo weinig mogelijk burgers te raken.

Kinderen spelen in een beschadigd huis na de inslag van een Iraanse raket in een woonwijk in Bnei Brak – Foto: Chaim Goldberg/Flash90

— Vanochtend om 04.00 vuurde Iran een barrage van zo’n 40 ballistische raketten af op Israël. 80-90 procent werd onderschept door het Iron Dome-verdedigingssysteem, maar enkele raketten troffen toch burgerdoelen. Ook werden tientallen Iraanse drones in de nacht en ochtend naar Israël gestuurd, maar die werden allen neergeschoten door de Israëlische luchtmacht nog voor zij het grondgebied van de Joodse staat konden bereiken.

— De IDF zegt dat het een luchtcorridor naar Teheran heeft ingesteld waarbinnen Israëlische gevechtsvliegtuigen ongestoord kunnen opereren, net als in het luchtruim boven de Iraanse hoofdstad zelf. Opvallend is dat er nog niet één IAF-toestel lijkt te zijn neergeschoten, hoewel Iran beweert dat wel gedaan te hebben, overigens zonder daarvan bewijs te leveren. Israël heeft de bevolking van Teheran opgeroepen de stad te verlaten.

— De Israëlische luchtmacht heeft vanmiddag de kantoren van staatsomroep IRIB gebombardeerd, na een oproep deze te evacueren. De aanval onderbrak een nieuwsuitzending, waarbij te zien was hoe de ‘nieuwslezeres’ de studio ontvluchtte. Verder zet de IAF zijn campagne vooral voort tegen de lanceerinrichtingen van ballistische raketten, militaire en politieke doelen en economische infrastructuur in Iran.

— Iran dreigt als reactie op de strijd met Israël het nucleaire non-proliferatieverdrag op te zeggen. Dit lijkt een nogal loos dreigement, omdat de reden van de Israëlische luchtaanvallen juist is dat de Islamitische Republiek in een ver gevorderd stadium is van het produceren van kernwapens.

The Wallstreet Journal meldt dat Iran een wapenstilstand met Israël wil en een hervatting van de onderhandelingen over het kernwapenprogramma van de Islamitische Republiek. Teheran zou via Arabische landen contact hierover zoeken met de VS en Israël. Dit meldt de Amerikaanse krant op gezag van diplomatieke bronnen in Europa en het Midden-Oosten.

11 reacties

    1. הֶן־עָם כְּלָבִיא יָקוּם וְכַאֲרִי יִתְנַשָּׂא לֹא יִשְׁכַּב עַד־יֹאכַל טֶרֶף וְדַם־חֲלָלִים יִשְׁתֶּה

      De zin waaraan de de naam van de oorlog is ontleend begint met “het volk zal opstaan als een leeuw” en eindigt met “en zal niet gaan liggen totdat hij zich schoonlikt van het bloed na het eten van de prooi” – met andere woorden: voordat het werk af is.

  1. Een bestand brengt Iran af van haar wens om de Joodse staat te vernietigen ? Welnee, zo’n wapenstilstand is een puur tactische poging om de laatste overgebleven nucleaire installatie te sparen. Ik was geen voorstander van deze oorlog, maar aangezien de oorlog al is begonnen, moet Netanyahu nu een bestand vóór zijn en het kwaadaardige regiem van de ayatolla’s uitschakelen. En dan stuiten we weer op het probleem Netanyahu die zegt altijd te weten wat er gedaan moet worden, maar dat in de praktijk nooit doet. Als hij mij zou verrassen en het onderdrukkende regiem zou uitschakelen – en we zien waar Israël toe in staat is – zou er bijna met zekerheid een pro-Westerse en pro-Israëlische regering voor in de plaats komen en daarmee zou de grootste onruststoker van het Midden Oosten ophouden te bestaan. Ik denk dat veel meer dan alleen de Israëlische burgers hem daarvoor dankbaar zouden zijn.

    1. “Ik denk dat veel meer dan alleen de Israëlische burgers hem daarvoor dankbaar
      zouden zijn”. Precies, zo is het, zoals je het zegt!

      Laten we Netanyahu, daarom niet steeds zo hekelen, beste Shlomo.

      1. Beste Gerda,

        Als Netanyahu één ding goed doet, weegt dat nog steeds niet op tegen alle slechte dingen die hij heeft gedaan, waaronder bijvoorbeeld het demoniseren van de helft van de Israëlische bevolking en het laten groeien en zelfs laten financieren van Hamas gedurende zijn lange regeringsjaren. En nog steeds verrekken Israëlische gijzelaars, die al lang bevrijd hadden kunnen zijn, in de martelkamers van Hamas. Israël heeft nog nooit zo’n egoïstische en onmenselijke pathologische leugenaar als premier gehad.

        1. Hallo Shlomo,

          Ja, ik begrijp je mening, gevoelens over Netanyahu en zijn gezin.
          Ook ik vind het elke dag weer vreselijk, hoe de gijzelaars die levend zijn nog steeds in de martelkamers zijn van Hamas. We kunnen niets anders doen, dan bidden voor hen hier in Nederland. En ook bidden voor eenheid onder het Israëlische
          volk en haar leiders.
          ———-
          Recentelijk heb ik het boek Koningen, door gelezen. Er is wat dat betreft niets veranderd hoe leiders kunnen zijn, en zo ook veel slechts kunnen teweegbrengen
          voor het volk van Israel. We moeten zeker geen leiders verheerlijken, ook Netanyahu niet.
          Maar het is een rijke troost dat het toch echt goed komt met deze aarde, dus ook met Israel, dit is door de profeten voorzegd. Wat slechte leiders aangaat, G,d zelf zal slechte leiders oordelen. Dit is wat ik kan antwoorden. m.vr.gr.

  2. Inderdaad. Het feit dat Iran de burgerbevolking aanvalt en dat Israël dat probeert zo veel mogelijk te vermijden, wordt door de Nederlandse pers zorgvuldig vermeden.
    Door de mand gevallen. Voor de zoveelste keer…..Hypocriet tot op het bot.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meer Gerelateerde Berichten

Nieuws

Haat ‘down under’: synagoge en Joods restaurant aangevallen in Melbourne