Zelenski: Israëlische Patriots verdedigen Oekraïens luchtruim

De Oekraïense president (van Joodse afkomst) Volodimir Zelenski met premier Benjamin Netanyahu tijdens een bezoek aan Israël in 2020 - Foto: www.president.gov.ua
De Oekraïense president (van Joodse afkomst) Volodimir Zelenski met premier Benjamin Netanyahu tijdens een bezoek aan Israël in 2020 - Foto: www.president.gov.ua

Een door Israël geleverde batterij Patriot-luchtdoelraketten verdedigt al een maand het Oekraïense luchtruim tegen Russische aanvallen. Dat heeft president Volodimir Zelenski gezegd. In de herfst zullen nog twee Israëlische Patriot-batterijen geleverd worden, waarmee de Joodse staat een belangrijk aandeel zal hebben in de luchtverdediging van het land.

Israël heeft goede herinneringen aan de Patriot. Tijdens de Golfoorlog in januari 1991 vuurde de Iraakse dictator 41 ballistische raketten van het type Scud af op bevolkingscentra in de Joodse staat. Die werden toen beschermd door Patriots uit verschillende NAVO-landen onder leiding van de VS. Een van de redenen dat dit gebeurde, was om Israël buiten de oorlog te houden en zo te voorkomen dat Arabische landen niet de anti-Saddamcoalitie zouden verlaten.

Er is internationaal veel kritiek geweest op Israël omdat het land niet genoeg gedaan zou hebben voor Oekraïne sinds de Russische inval in februari 2022. De reden was dat Jeruzalem zich zorgen maakte om de positie van de Joodse gemeenschap in Rusland, maar ook omdat Poetin een hechte bondgenoot is van Hamas, Hezbollah en Iran, en Israël vreesde voor vergelding in opdracht van Moskou. Nu de IDF sinds 7 oktober 2023 slaags is geraakt met vrijwel al Poetins bondgenoten in het Midden-Oosten, is er minder reden voor terughoudendheid in Oekraïne.

4 reacties

  1. Hé Patriot! Zie je wel, je doet nu écht wat je in 1991 niet mocht (en niet kon) doen: beschermen wat er is. Israël kijkt misschien met een knipoogje naar de geschiedenis, maar goed, de wereld verandert: nu kunnen ze de Scuds misschien wel even laten rusten. Over die internationale kritiek… nou ja, Israël had wel wat af te wachten met Poetin’s bondgenotenlijst, wat is er nu mis? Goed zo dat ze eindelijk actief helpen, zelfs als het een beetje laat is. Hopelijk is dit de start van een langdurige en succesvolle samenwerking, want een Oekraïne zonder Patriot is geen Oekraïne volledig verdedigd, toch?

  2. Ik vroeg me al af waarom hij, Zelensky dus, een pak draagt (vanwege een bezoek aan Israel? dacht ik nog) maar deze foto is uit 2020 zag ik aan het onderschrift, voordat de Russen onder leiding van die ‘fijne’ trol Poetin Ukraine waren binnengevallen.

  3. Israel doet er verstandiger aan neutraal te zijn. Geen sancties, bondgenoten met iedereen. Lijkt me dat die patriots beter ingezet kunnen worden om Israel veilig te houden. Kunnen die raketten niet ingezet worden om in Gaza de druk op te voeren?

    1. Israël is niet neutraal, het is een land in oorlog met meerdere islamitische tegenstanders. Deze vijanden worden direct gesteund door Iran; en Iran is ook Rusland aan het ondersteunen bij de invasie van Oekraïne. Rusland wordt ook gesteund door Noord-Korea en dat land zou ook wat wapens hebben geleverd aan Hamas voor hun invasie van Israël op 7 & 8 oktober 2023. Het is logisch dat Israël dan Oekraïne gaat ondersteunen omdat de landen gezamenlijke vijanden hebben. En ook voor de toekomst kan Oekraïne een nuttige bondgenoot zijn voor Israël maar dan in Europa. Als Oekraïne lid zou worden van de Europese Unie kan dat land een pro-Israël geluid laten horen in deze organisatie. Ook is de Patriot ongeschikt om druk uit te oefenen in de Gazastrook. Hamas heeft geen vliegtuigen waartegen de Patriots gebruikt kunnen worden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meer Gerelateerde Berichten

Nieuws

Aanval door terroristen op IDF in Gaza: bestand wankelt