Trump: ‘Netanyahu wordt niet gearresteerd bij bezoek’

Op een enorme affiche in Tel Aviv wordt steun uitgesproken aan Benjamin Netanyahu en Donald Trump - Foto: Miriam Alster/Flash90
Op een enorme affiche in Tel Aviv wordt steun uitgesproken aan Benjamin Netanyahu en Donald Trump - Foto: Miriam Alster/Flash90

Donald Trump heeft verklaard dat Benjamin Netanyahu ‘onder geen beding’ gearresteerd zal worden wanneer hij in september naar New York komt om de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toe te spreken. Dit standpunt van de Amerikaanse president is een reactie op burgermeester Zohran Mamdani van diezelfde stad die het voornemen had uitgesproken dat wel te doen.

Natuurlijk was Mamdani’s wens de Israëlische premier te arresteren vooral voor zijn eigen achterban bedoeld, want de burgemeester van New York heeft helemaal de bevoegdheid niet gasten van de VN op te pakken. Zohran Mamdani, de eerste islamitische burgervader van New York, is een zelfverklaard antizionist en wordt in brede kringen beschouwd als antisemiet. Bovendien is er geen rechtsgrond voor de arrestatie van Netanyahu, aangezien de VS geen lid zijn van het Internationale Strafhof, dat een bevel daartoe heeft uitgevaardigd.

Dat arrestatiebevel is uiterst omstreden. Ten eerste vanwege de eenzijdige obsessie van het hof in Den Haag (net als vrijwel alle VN-instellingen) met Israël, terwijl allerlei echte oorlogsmisdadigers ongemoeid gelaten worden. Bovendien ligt de aanklager die het bevel uitvaardigde onder vuur wegens het seksueel misbruik van een medewerkster. Karim Khan zou met de beslissing Netanyahu te arresteren de steun van ICC-lidstaten hebben willen verkrijgen om zich zo te beschermen tegen de aanklacht van aanranding. In dat voornemen is de aanklager niet helemaal geslaagd, hij is inmiddels geschorst door het ICC.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meer Gerelateerde Berichten

Nieuws

Trump: ‘Netanyahu wordt niet gearresteerd bij bezoek’